dvbbs
收藏本页
联系我们
论坛帮助
dvbbs

>>
搜一搜更多此类问题 
世界语学习论坛世界语学习讨论区胡国柱老师帖子专区 Afiŝejo por Guozhu → 念奴娇·元旦试笔 Novjara

您是本帖的第 1850 个阅读者
树形 打印
标题:
念奴娇·元旦试笔 Novjara
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
楼主
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
念奴娇·元旦试笔 Novjara

图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Okaze de la Novjaro 2012 mi dissendis al geamikoj dulingvan bildkarton kiun mi mem faris.
2012新年来临之际国柱给友人们寄了一张自己做的双语贺卡。

Sxangxigxas sezonoj, sed mia prizorgo restas sen-sxangxa;
季节在变,关怀不变;
sxangxigxas vetero, sed mia sopiro pri vi restas sen-sxangxa;
天气在变,思念不变;
sxangxigxas monatoj, sed mia saluto al vi restas sen-sxangxa;
岁月在变,问候不变;
sxangxigxas distancoj, sed nia amikeco restas sen-sxangxa;
距离在变,友情不变;
sxangxigxas la mondo, sed mia beno al vi restas sen-sxangxa!
世界在变,祝福不变。
Gxojan Novjaran Tagon! 
祝元旦新年快乐!
Sincere via Guozhu (Ecxino)
[此贴子已经被作者于2012-1-1 20:28:34编辑过]

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 10:59:50
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
2
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情


图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Reciproke miaj geamikoj ankaux sendis al mi novjaran ret-posxtajxon kaj inspiris min cxineski.
朋友们也回寄来新年回电,于是使我写了下面的一首双语中国风诗歌。

Novjara Bildkarto
--- laux cxinesko Niannujiao*
Scivoleme/ atendas/ mi en fru-mateno
kun konjekto:/ De kie/ okazos alveno
de l' unua/ ret-posxtajxo/ kun nova beno?
El Usono/ venas al mi jeno:

Bildkarto de Cindy, /nin ridiga per /humur-pleno:
Hundo sidas/ cxe osto/ kvazaux cxe festeno.
mi rapide/ elfaras tekston/ kun refreno
kaj cxineskas/ laux mia kompreno.

* Niannujiao 念奴娇  (Cxarma Kantistino)
cxina fiksforma poemo el du strofoj po 11 versoj de 436, 436,445,46 / 654,436,454,46 silaboj, laux rimarangxo xxa, xxa,xxa,xa (x = senrima)


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 11:02:19
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
3
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

念奴娇·元旦试笔
国柱(2012-01-01)
436 新年早上,我等着,带着些儿好奇:
436 电子邮件,第一个,会是来自哪里?
445 打开邮箱,已经有信,对方真早起。
46  寄件人是,美国诗人秦蒂。


654 还有一张图片,附文字注明,说写自己。
436 今年希望,像小狗,有骨头啃足矣。
454 国柱配歌,寄给朋友们,分享欣喜。
46  写这首诗,作为元旦试笔。


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 11:04:52
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
4
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
2012-01-01 5:45 GZ al
Kara Cindy:
Mi atendas, kun scivolemo: De kiu kaj de kie mi ricevos la unuan leteron en la nova jaro 2012?
Ha, kara Cindy McKee sendis bildon el Usono. Mi tuj pensas pri la kanto <Rugxa pomo, rugxa pomo> aux <Tri tigroj, tri tigroj>, kaj rapide elfaris la suban tekston, nature kanteblan:
granda osto,
granda osto,
alloga,
alloga
por matenmangxo,
por tagmangxo
buldoga,
buldoga.
送给小狗,送给小狗,大骨头,大骨头,
早上可以吃它,中午可以吃它。乐悠悠,乐悠悠!
sincere via Guozhu

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 11:06:59
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
5
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

http://bbs.voc.com.cn/topic-3921406-1-1.html

发表时间:2012-1-1 08:13
【La plej aroganta afisxo en 2012第一牛帖】La Novjara Parolado de Malgranda Plebano
“小老百姓”的新年讲话
Mi estas  Malgranda Plebano
俺是小老百姓
publikigita en la forumo de Cxina Vocxo de Akravida Komentario.
发表在 辣眼时评 华声论坛 http://bbs.voc.com.cn/forum-76-1.html


图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看

Karaj gvidantaj kadroj:
亲爱领导干部们:
Novjaran saluton al vi cxiuj! Mi estas reprezentanto sendita de popolamaso --- la gepatroj kiuj provizas nutrajxojn kaj vestojn al vi gvidantaj sxtatoficistoj. Mi nomigxas Malgranda Plebano. Kun granda gxojo mi staras en la unua tago de la nova jaro sur interreta podio paroli al vi. Pretigu viajn skribilon kaj paperojn, bone noti. Hodiaux mi volas paroli pri tri punktoj.
大家新年好!我是你们领导干部的衣食父母――人民群众派来的代表,俺叫“小老百姓”。很高兴能在2012年第一天,站在网络的讲台上,给你们讲话。大家都拿好纸和笔,认真记一下。今天,我想讲三个意思。

Unue. Fi al la majaa legendo!
Dum la tuta pasinta jaro, okazis diversloke tra la tuta lando skipo-sxangxaj elektadoj. Vi cxiuj estas enoficigataj dank' al nia elektado. Vi nepre ne kredu la majaan legendon! la babilacxon pri la pereo de la mondo tiel ke vi ne plu volas penlabori kaj nur sidas atendi morton. Fi al la stulta babilacxo! Vi devas duoble sxati la potencon kiun ni donas al vi, duoble sxati la fidon kiun ni donas al vi, duoble sxati la fan-bovlon kiun ni donas al vi! Vi devas doni al vi meminstigon kaj vigle, kun urgxeco "ne povas atendi, malhasti kaj sidadi", plenumi la taskon kiun ni donas al vi, por ke nia vivo plibonigxu tagon post tagoj! 
第一个意思,玛雅传说是扯淡!去年这一年,全国各地都在搞换届,搞选举,你们这些人呀,都是俺们选上来滴,你们可别听信什么玛雅传说,什么世界末日的闲言,不思工作、守株待兔、坐着等死,那些都是扯淡!你们呀,要倍加珍惜俺们赋予你们的权力,倍加珍惜俺们对你们的信任,倍加珍惜俺们给你们的饭碗子,自我加压、奋发进取,以那种“等不起、慢不得、坐不住”的紧迫感,去完成俺们交给你们的任务,让俺们的生活一天比一天好。


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 19:07:37
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
6
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

Due. Pli multe laboru, tio estas vero, cxar vi cxiuj estas niaj publikaj servistoj! Publikaj servistoj! Cxu kompreni? Vi cxiuj estu niaj lakeoj, kiuj servas al ni. Vi devas havi la konduton "Resti cxiam fidelaj malgraux kiom ajn grandan meriton kaj altan rangon vi havus". Dum la kvinjara mandato vi havas la historie gravan mision antauxenpusxi sciencan disvolvigxon, amplekse konstrui la bonhavan socion. Tio estas epoka postulo kiun ni donas al vi. Tial vi nepre devas unuanime plenkore servi al ni kun nenia malstrecxigxo, pli bone labori! Nur se vi laboru pli multe pli bone, ni pli subtenos vin. Tiam nia Cxinio farigxos pli harmonia, pli potenca kaj oni riverencos nin el cxiuj flankoj!
第二个意思,多干点活是真理!你们呀,是俺们的公仆。公仆,懂不?就是俺们的仆人,就是替俺们服务的人,就是要做到“功高不改忠贞志,位尊难移公仆心。”你们任期这五年,肩负着推动科学发展、全面建设小康社会的历史重任,这是俺们对你们的时代要求。所以呀,你们就得心无旁骛、一心一意、全心全意地为俺们服好务、干好活!只有你们多干活,干好活,俺们才能更拥护你们,咱这堂堂中国才能更和谐、更强大,才能让四方来贺!

Trie.Cxefa punkto: petu de ni konsilojn! Se vi volas bone labori, solvi diversajn problemojn sur la antauxenira vojo, ne suficxas ke vi mem cerbumadis en fermita cxambro. Cxar tia maniero facile maltrafus realan situacion. Nur strike interligu kun ni, profundigxu en kamparon, logxkvartalojn, fabrikojn kaj minejojn, serioze esplori, vere demandi pri niaj konsiloj, pri niaj bezonojn, nur tiamaniere via laboro konformos al nia deziro. Nur tiel vi povos trovi rimedon solvi problemojn kaj realigi la belan projekton de la 12-a kvinjara plano.
第三个意思,问计于俺是关键!你们呀,要想把活干好,解决前进道路上的这样那样的问题,不能光憋在屋子里想,那样容易不切实际。只有密切联系俺们,深入俺们农村、社区、厂矿,认认真真的调查研究,真正做到问政于俺,问计于俺、问需于俺,你们所干的各种活才能合俺心意,你们也才能找到解决问题的真谛,才能把那个“十二五”美好蓝图变为现实。
Nun, ni sentas plej grandan maltrankvilon pri via koruptigxo. Kvankam ni scias ke tia estas nur malplejparto de via grupo. Sed ne forgesu ke "Unu malbona ovo difektos tutan supon". Tial vi nepre devas teni sin sub ofte averta alarmo. Samtempe, ni plej zorgas pri problemoj de popola vivo. Ni esperas ke vi faru pli grandajn pli rapidajn pasxojn kaj kontrolojn en reformado de logxado, edukado, kuracado, var-prezoj por ke nia vivo farigxu pli bona.
当前,俺们最担心的是怕你们腐败,虽然俺们也知道,那只是一小部分人,但别忘了“一个老鼠屎坏一锅汤”,所以你们一定要认真反思,警钟长鸣。同时,俺们最关心的是民生问题,希望你们在住房、教育、医疗、物价等方面改革和调控的力度再大一些,步子再快一些,让俺们的生活再好一些。

Nu, hodiaux mi parolu portempe tiom. Penu realigi!
好了,今天就先说这么多,你们认真落实吧!

Malgranda Plebano
小老百姓
2012-01-01


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/1 19:08:48
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
7
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
[转帖]Cindy skribas
Sendinto:Cindy McKee
Tempo:2012-01-02 00:18 (lundo)
Via respondo ridigis min, kara Guozhu!

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/2 3:36:47
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
8
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
http://www.360doc.com/content/12/0102/03/332411_176590928.shtml
元旦之际,祝各位:Okaze de la novjara tago, mi bondeziras al vi cxiuj ke
快乐像政府文件一样,越来越多;   gxojo, kiel la oficialaj dokumentoj de registaro, farigxos pli kaj pli multaj;
容貌像政绩工程一样,越来越好看; aspekto, kiel la atingoj de sxtatfunkciuloj  farigxos pli kaj pli bela;
烦恼像单位的福利一样,越来越少;cxagrenoj, kiel bonstatigoj donataj de via entreprenejo, farigxos  pli kaj pli malmultaj;
收入像国家税收一样,越来越高;enspezo, kiel sxtata imposto, farigxos  pli kaj pli alta;
股票像房价调控一样,越调越涨;akcio, kiel domprezo sub reguligado, pli kaj pli sxveligxos;
友谊像领导讲话一样,越来越长;amikeco, kiel parolado de gvidanto, farigxos  pli kaj pli longa;
好心情像部门会议一样,每天都有;bona humoro, kiel kunvenoj de oficejo, okazos cxiutage;
祝福像上级检查一样,说到就到;beno, kiel kontrolo far supera instanco, venas tuj sen prokrasto.
元旦快乐! Gxojan Novjaran Tagon!
--- esp-igis Ecxino 2012-01-01

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2012/1/2 7:25:41

 8   8   1/1页      1    
网上贸易 创造奇迹! 阿里巴巴 Alibaba
Copyright ©2006 - 2018 Elerno.Cn
Powered By Dvbbs Version 7.1.0 Sp1
页面执行时间 0.06250 秒, 4 次数据查询