dvbbs
收藏本页
联系我们
论坛帮助
dvbbs

>> Afiŝejo por vejdo
搜一搜更多此类问题 
世界语学习论坛世界语学习讨论区Vejdo 帖子区 → 《边城》(初稿 18)

您是本帖的第 1019 个阅读者
树形 打印
标题:
《边城》(初稿 18)
vejdo
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:管理员
文章:2379
积分:26910
门派:无门无派
注册:2006年12月17日
楼主
 用支付宝给vejdo付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给vejdo

发贴心情
《边城》(初稿 18)
Ĉapitro
7
   Antaŭ tri tagoj de la Drakboata Festo, la avo kaj Cuicui jam anticipe interkonsentis, ke la avo prizorgos la pramon, dum Cuicui kaj la hundo iros al la palafito de Sunsun spekti la spektaklon. Unue ŝi ne konsentis kaj poste jesis. Sed la duan tagon ŝi reprenis sian promeson, konsiderante, ke ili ambaŭ spektos la spektaklon aŭ ili ambaŭ prizorgos la pramon. La avo komprenis, ke tio estas la rezulto de luktado inter ŝiaj ludemo kaj amo. Tio ne esblas, se li malhelpas ŝian ludemon. Li ridete diris:
   “Kio okazis al vi, Cuicui? Ni jam faris decidon, sed vi renversis ĝin. Tio ne kongruas al la kondutado de ni lokanoj de Chadong. Ni devas plenumi nian decidon, sed ne hezitu. Mia memoro ne estas tiel malbona, ke mi tuj forgesis, kion vi jam promesis!”
   Kvankam li tion diris, videble li tamen konsentis pri ŝia ideo. Li nur iom malĝojis pro ŝia troa zorgemo. Vidinte sian avon ne paroli, ŝi diris:
   “Se mi foriros, kiu akompanos vin?”
   “Vi foriros, kaj la boato akompanos min.”
   Kuntirinte siajn brovojn, ŝi diris kun amara rideto:
   “La boato akompanos vin, aĥ, aĥ, la boato akompanos vin. Avĉjo vi vere estas…”
   Li pensis: “Iun tagon vi forlasos min.”, sed li ne kuraĝis mencii tiun aferon. Dummomente li ne trovis eĉ unu vorton por diri. Pro tio li iris al la bedo pririgardi ŝenoprazojn kaj ŝi lin sekvis.
   “Avĉjo, mi decidas ne iri. Mi lasu la boaton iri kaj mi akompanos vin anstataŭ ĝi!”
   “Bone, Cuicui, se vi ne iros, mi iros. Kun ruĝa floro sur la brusto, mi, kiel provinca ansero, iros urben rigardi la urban pejzaĝon!”
   Ili ambaŭ longe ridis pro lia spritaĵo.
   Dum la avo sarkis la grundon por ŝenoprazoj, ŝi derompis dikan ŝenoprazon kaj fajfis per ĝi. Iu vokis sur transa bordo por peti pramveturon. Antaŭ ol la avo respondis, ŝi jam kuris malsupren, saltis en la boaton kaj tiris la horizontan kablon trans ambaŭ bordoj por veturigi la vokanton. Tirante la boaton, ŝi vokis al la avo:
   “Avĉjo, kantu, daŭre kantu.”
   La avo ne plu kantis. Starante sur la alta roko, li nur svingis la manon senparola.
   Li havis ion sur la koro zorgoplene. Lia nepino jam plenkreskis.
   Tagon post tago ŝi pli kaj pli maturiĝis. Kiam io sensiva menciiĝis, ŝiaj vangoj ruĝiĝis. Tempo plenkrekigis ŝin, kvazaŭ urĝante ŝin ŝultroporti respondecon pri alia afero. Ŝi ŝatis rigardi novedzinon kun plene pudrita vizaĝo, babili pri rakontoj pri novedzinoj, enŝovi sovaĝajn florojn sur la kapon kaj aŭskulti kantadon. Ŝi jam povis kompreni la implicitan sencon el la kantoj de Chadong-regiono. Kelkfoje ŝi ŝajne aspektis iom soleca. Ŝi emis sidi sur roko kaj kontemplis nubon aŭ stelon. Se la avo demandis al ŝi:
   “Kion vi pripensas, Cuicui?”
   Kun iom da hontemo, ŝi mallaŭte respondis:
   “Mi rigardas anasojn interbati!” Laŭ la loka kutimo tio signifis “Cuicui nenion pripensas.”
   Ŝi demandis al si en la koro: “Kion vi vere pripensas, Cuicui?” Ankaŭ ŝi mem respondis en la koro: “Mia pensoj multas kaj flugas malproksimen, tre malproksimen, sed mi mem ne scias, kion mi pripensas.”
   Vere ŝi ja pensis, sed ne sciis, kion ŝi pripensas. Ĉar ŝi jam estis plene matura kaj nature “stranga afero” regule okazis al ŝi ĉiumonate, tio pliigis al ŝi pensojn kaj sonĝojn.
   La avo komprenis, kion tio signifas al knabino, ankaŭ li ekhavis ian ŝanĝiĝon en la menso pro tio. Jam sepdek jarojn li vivis en la naturo, tial li ne kapablis pro sia aĝo trakti tiujn naturajn aferojn en bona ordo. Ŝia plenkreskiĝo memorigis al li pri kelkaj paseoj kaj li denove sukcesis trovi ion el la okazaĵoj dum pasintaj tempoj.
ip地址已设置保密
2015/4/7 13:26:14
vejdo
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:管理员
文章:2379
积分:26910
门派:无门无派
注册:2006年12月17日
2
 用支付宝给vejdo付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给vejdo

发贴心情

第三章
                                  七

    到了端午。祖父同翠翠在三天前业已预先约好,祖父守船,翠翠同黄狗过顺顺吊脚楼去看热闹。翠翠先不答应,后来答应了。但过了一天,翠翠又翻悔回来,以为要看两人去看,要守船两人守船。祖父明白那个意思,是翠翠玩心与爱心相战争的结果。为了祖父的牵绊,应当玩的也无法去玩,这不成!祖父含笑说:“翠翠,你这是为什么?说定了的又翻悔,同茶峒人平素品德不相称。我们应当说一是一,不许三心二意。我记性并不坏到这样子,把你答应了我的即刻忘掉!”祖父虽那么说,很显然的事,祖父对于翠翠的打算是同意的。但人太乖了,祖父有点愀然不乐了。见祖父不再说话,翠翠就说:“我走了,谁陪你?”
    祖父说:“你走了,船陪我。”
翠翠把眉毛皱拢去苦笑着,“船陪你,嗨,嗨,船陪你。爷爷,你真是……”
    祖父心想:“你总有一天会要走的。”但不敢提这件事。祖父一时无话可说,
于是走过屋后塔下小圃里去看葱,翠翠跟过去。
    “爷爷,我决定不去,要去让船去,我替船陪你!”
    “好,翠翠,你不去我去,我还得戴了朵红花,装刘老老进城去见世面!”
两人都为这句话笑了许久。
    祖父理葱,翠翠却摘了一根大葱呜呜吹着。有人在东岸喊过渡,翠翠不让祖父占先,便忙着跑下去,跳上了渡船,援着横溪缆子拉船过溪去接人。一面拉船一面喊祖父:
    “爷爷,你唱,你唱!”
    祖父不唱,却只站在高岩上望翠翠,把手摇着,一句话不说。
    祖父有点心事。心事重重的,翠翠长大了。
    翠翠一天比一天大了,无意中提到什么时会红脸了。时间在成长她,似乎正催促她,使她在另外一件事情上负点儿责。她欢喜看扑粉满脸的新嫁娘,欢喜说到关于新嫁娘的故事,欢喜把野花戴到头上去,还欢喜听人唱歌。茶峒人的歌声,缠绵处她已领略得出。她有时仿佛孤独了一点,爱坐在岩石上去,向天空一片云一颗星凝眸。祖父若问:“翠翠,想什么?”她便带着点儿害羞情绪,轻轻的说:“在看水鸭子打架!”照当地习惯意思就是“翠翠不想什么”。但在心里却同时又自问:“翠翠,你真在想什么?”同是自己也在心里答着:“我想的很远,很多。可是我不知想些什么。”她的确在想,又的确连自己也不知在想些什么。这女孩子身体既发育得很完全,在本身上因年龄自然而来的一件“奇事”,到月就来,也使她多了些思索,多了些梦。
祖父明白这类事情对于一个女子的影响,祖父心情也变了些。祖父是一个在自然里活了七十年的人,但在人事上的自然现象,就有了些不能安排处。因为翠翠的长成,使祖父记起了些旧事,从掩埋在一大堆时间里的故事中,重新找回了些东西。

ip地址已设置保密
2015/4/7 13:27:04

 2   2   1/1页      1    
网上贸易 创造奇迹! 阿里巴巴 Alibaba
Copyright ©2006 - 2018 Elerno.Cn
Powered By Dvbbs Version 7.1.0 Sp1
页面执行时间 0.03101 秒, 3 次数据查询