dvbbs
收藏本页
联系我们
论坛帮助
dvbbs

>>
搜一搜更多此类问题 
世界语学习论坛世界语学习讨论区胡国柱老师帖子专区 Afiŝejo por Guozhu → 三大传奇导言(1) Enkonduko

您是本帖的第 2171 个阅读者
树形 打印
标题:
三大传奇导言(1) Enkonduko
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
楼主
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
三大传奇导言(1) Enkonduko


图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Enkonduko pri la
Triptiko de Amrakontoj de Tang-dinastio

Verkado de noveloj en Cxinio, se oni kalkulas ekde la tempo de Han-dinastio (206 a.K.- 220 p.K.), gxis nun jam havis historion de cx. 2 jarmiloj. Sed gxia kreado en vera senco komencigxis nur en Tang-dinastio ( 618 - 907). Cxar preskaux cxiuj verkoj gxis antaux Tang-dinastio legigxis nur kiel mallongaj notoj cxu pri strangajxoj aux pri neordinaraj kondutoj de homoj.
Jugxante laux ekzistantaj verkoj, iuj el ili estis el antikvaj fabloj, t.e., legendoj uzitaj por ekspliki ian filozofion dum la ceteraj uzitaj de Taoismo, Budaismo kaj aliaj religiaj sektoj por propagandi sian doktrinon.
En Tang-dinastio okazis al noveloj esenca disvolvigxo , kiu malfermis novan epokon por kreado de noveloj en Cxinio. Lusin trafe montris:“Same kiel poezio, ankaux la kreado de noveloj ekhavis sxangxigxon en Tang-dinastio.” La plej rimarkindaj sxangxigxoj okazis en jenaj flankoj, nome, enhavo kaj priskribo.

Plivastigo de enhavo.
Kiel nove emergxanta literatura formo, novelo de Tang-dinastio, konata kiel chuan qi ( kuriozaj rakontoj), ne katenis sin per rigoraj limigoj. Gxi toleras grandanime pli vastajn temojn kiujn la aliaj pli ortodoksaj literaturaj formoj rifuzas akcepti. Ekz-e, bagateloj en cxiutaga vivo, furoraj anekdotoj, folkloraj legendoj, kortusxaj amrakontoj malobservantaj al etiketo, cxiuj povas farigxi gravaj temoj de noveloj. Samtempe, tiuj, kiuj neniel povis trovi sian lokon en seriozaj poezio aux historio, ekz-e, banalaj putinoj, hetajroj, geservistoj, kromedzinoj, komercistoj aux ecx friponoj kc.,ankaux povas farigxi protagonistoj en noveloj.
Dank’al la plivastigo de temoj, noveloj de Tang-dinastio respegulis panoramon de reala socia vivo siatempe kaj kreis abunde da buntaj figuroj kun grandaj valoroj por literaturo kaj konado.

Pliricxigo de priskriboj.
Gxis antaux Tang-dinastio cxiuj rakontoj plej ofte estis tre mallongaj kaj simple verkitaj — nur skeleto de  rakonto kun poka supervesto sur gxia kadro, limigante sin ia “fidela” registro pri faktoj. Sed auxtoroj de noveloj en Tang-dinastio “konscie ellaboris sian verkadon”, ne rifuzante, ecx intence manipulante, uzon de iom da fikcio en siaj verkoj. Ili liberigis  novelon de la dependa pozicio sub historio al matura artformo, donante al gxi kompletan strukturon, zigzagan intrigon, okulfrapajn figurojn kaj delikatajn priskribojn.

Estas rimarkinde ke inter noveloj de Tang-dinastio tiuj pri amo kaj geedzigxo okupis relative pli grandan proporcion, kaj, akiris ankaux plej brilajn sukcesojn. La tri amrakontoj, kiujn niaj karaj legantoj nun tenas en sia mano , reprezentas la plej altan nivelon de noveloj en Tang-dinastio kaj gxuis la renomon kiel la plej famaj tri amrakontoj de Tang-dinastio.
La protagonistoj de la tri rakontoj cxiuj estas virinoj. Dank’al la sukcesa kreado far auxtoroj, ili cxiuj merite eniris la galerion de virinoj en la cxinaj antikvaj noveloj.


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2008/7/26 5:50:30
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
2
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
cxine

Rimarko: 1998年出版的《唐代三大传奇》一书,是全世界语版的,并没有汉语对照。出版十年之后,原书已经很难找到了,而且至今在网上也还没有它的电子版本。国柱打算将它重新打字,陆续上网,以飨读者。惟正值大暑高温季节,七旬老翁, 眼花手拙,每天打字的数量不可能太多。好在这也不是焦点新闻,没有时间性的。网友诸君且请耐着性子,慢慢看来。(Guozhu 2008-07-26)

《唐代三大传奇》导言

中国小说的创作,若从汉代(公元前206 - 公元 220年) 算起,迄今为止,已经有两千多年的历史。然而,其真正意义上的创作,是从唐代( 618 - 907)开始的。因为唐代之前几乎所有这类的作品,都只是简短的志怪(奇异的事)或是志人(不凡的举止)。
从现存的作品来看,其中有些是古代的寓言,即对某种哲学进行阐述的传说;其他一些则是道教、佛教或者别的宗教派别用以宣传自己的教义。
唐代的小说有了本质上的发展,给中国的小说创作开辟了崭新的时代。鲁迅先生曾经很中肯地指出:“小说亦如诗,至唐代而一变。”最引人注目的变化发生在内容和描写这两个方面。

内容的扩大
作为一种新兴的文学形式,以传奇而知名的唐人小说,没有用严格的限制来桎梏自己。它以博大的胸怀,包容了被其他一些正统的文学形式所拒绝的题材。例如:日常琐事,市井流言,民间传说,有违礼教、动人的爱情故事,都可以成为小说的重要题材。与此同时,那些在严肃的诗歌的正史中毫无地位的人士,如:青楼妓女,风尘艺伎、丫鬟使女、侧室小妾、经商富贾、乃至流氓无赖……等,都可以成为小说的主角。
由于这种题材的扩大,唐人小说反映了现实社会生活广阔的画面,同时也创造了多姿多彩的人物形像,这对于文学和认知都具有极大的价值。

描写的丰富多彩
唐代之前所有的故事通常大多写得非常之简短 — 只呈现了故事的梗概,在框架上略披外衣,且局限于“忠实”地记录事实。可是唐代小说的作者们“始有意为小说”(鲁迅语),非但不拒绝、甚至于在自己的作品中有意加入虚构。他们使得小说从历史的附庸得以变为成熟的艺术形式,赋予它完整的结构、曲折的情节、夺目的人物以及细腻的描写。

值得注意的是,唐人小说之中,描写婚姻和爱情的占有相当大的比重,也取得了最辉煌的成功。亲爱的读者,你们手中现正拿到的这三篇故事,代表了唐人小说的最高水平,享有唐代三大传奇的美誉。
这三篇传奇故事的主角都是女子。由于作者的成功创造,她们全都当之无愧地进入了中国古代小说中的女性画廊。


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2008/7/26 5:59:03
Komencanto
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:钻石牌世界语者
文章:871
积分:6327
门派:绿色
注册:2006年7月8日
3
 用支付宝给Komencanto付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! QQ 点击这里发送电子邮件给Komencanto 访问Komencanto的主页

发贴心情
胡老师好。
这份资料如果篇幅大,而且,字迹比较清晰,可以直接寄给我,我通过世界语扫描识别程序输入电脑后再给你依照原书校对,这样效率高一些。如果你那里还有其它纯世界语的资料想输入电脑,我同样愿意帮忙。我的邮箱:miaohui@zj165.com
ip地址已设置保密
2008/7/26 6:32:15
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
4
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
GZ al Miaohui
Kara Miaohui:
Koran dankon pro via afabla helpemo!
Cxar mi mem jam havas la malnovan tajpajxon faritan per Huaguang-softvaro, tial fakte nun mi laboras ne ekde nulo.
Kvankam laboro en varma somero iras malrapide, tamen, kiel mi jam diris, ke tiuj noveloj ne estas ia novajxo-informo.
Kaj mi bone scias ke vi cxiam estas sxargxita de multaj laboroj, tial cxifoje mi ne deziras gxeni vin.
Estonte, en necesa okazo, mi (ni) petos vian helpon por nia komuna celo.
Guozhu 2008-07-26 9:43

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2008/7/26 9:43:03
Komencanto
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:钻石牌世界语者
文章:871
积分:6327
门派:绿色
注册:2006年7月8日
5
 用支付宝给Komencanto付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! QQ 点击这里发送电子邮件给Komencanto 访问Komencanto的主页

发贴心情
Dankon por via respondo.
Se via softvaro Huaguang povas koverti viajn Esperantajn tajpaĵojn en formaton de PDF aŭ bildo, mi ankaŭ povas rekonigi kaj literigi ĝin per mia softvaro Abbyreader. Tiu ĉi softvaro havas nur mankon, ĝi ne konas ĉinlingvajn ideogramojn.
Kvankam estas multaj laboroj, kion mi deziras fari, tamen mi ne estas tiel okupita kiel oni supozas, ĉar miaj samideanoj en la monaĥejo estas helpemaj.
[此贴子已经被作者于2008-7-27 5:53:08编辑过]
ip地址已设置保密
2008/7/26 10:57:36

 5   5   1/1页      1    
网上贸易 创造奇迹! 阿里巴巴 Alibaba
Copyright ©2006 - 2018 Elerno.Cn
Powered By Dvbbs Version 7.1.0 Sp1
页面执行时间 0.07813 秒, 4 次数据查询