dvbbs
收藏本页
联系我们
论坛帮助
dvbbs

>> 介绍读物,指导阅读实践
搜一搜相关精彩主题 
世界语学习论坛世界语学习讨论区阅读天地 Legejo → 蛙 Volumo 1 1.1

您是本帖的第 999 个阅读者
树形 打印
标题:
蛙 Volumo 1 1.1
amikoilin
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:钻石牌世界语者
文章:402
积分:3370
门派:无门无派
注册:2014年2月8日
楼主
 用支付宝给amikoilin付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给amikoilin

发贴心情
蛙 Volumo 1 1.1
《蛙》
原著:莫言
世译:王士荣
大连世界语文学爱好者群
Aimko·ilin 发布

Volumo 1   1.1 
    Sinjoro Sugitani Yosito,en mia hejmloko iam estis malnova kutimo,ke oni ŝatis nomi novnaskiton per nomoj de korpopartoj,ekzemple Chen Nazo,Zhao Okulo,Wu Intesto,Sun Ŝultro ktp. Mi ne esploris,kial aperis tiu moro,kaj mi opiniis,ke oni nomis siajn infanojn per tiaj nomoj pro la kredo,ke infano kun vulgara nomo kreskas facile,aŭ la patrinoj opiniis,ke la infanoj estis karno de ilia korpo. La kutimo de tia nomumo jam elmodiĝis kaj la junaj gepatroj jam ne ŝatis tian nomumon. Nun en mia loko la infanoj plejparte jam havas nomojn graciajn kiel tiuj de la roloj en televidaj filmoj de Hongkongo,Tajvano,aŭ eĉ Japanio kaj la Respubliko de Koreio. Dum la infanoj kun vulgaraj nomoj,jam ŝanĝis sian nomon,kaj kompreneble parto el ili ankoraŭ portas la originan nomon,ekzemple Chen Orelo,Chen Brovo.
    La patro de Chen Orelo kaj Chen Brovo estas Chen Nazo,mia kunlernanto en elementa lernejo kaj amiko en mia knabeco. Ni eniris en la elementan lernejon Dayanglan en aŭtuno de 1960. Tiam estis malsataj jaroj kaj la memoro pri plejparto de la gravaj aferoj en tiu periodo rilatis kun manĝo,ekzemple mi rakontis,ke ni iam manĝis karbon. Multaj rigardis mian rakonton absurdaĵo,sed mi ĵuras en la nomo de mia onjo,ke mia rakonto ne estas absurdaĵo,sed centpocenta realaĵo.
    La karbo,bonkvalita karbo produktita de karbominejo Longkou,estis brlia,kaj la sekco povis speguli homan figuron. Post tiu periodo mi neniam revidis plu tiel brilan karbon. Ĉaristo Wang Piedo de mia vilaĝo portis tunon da tia karbo el la gubernia urbo. 
Wang Piedo,balbutulo,havis rektangulan vizaĝon kaj dikan kolon,kaj kiam li parolis,liaj okuloj brilis,kaj la vizaĝo ruĝiĝis pro balbutado.

Chen Nazo 陈鼻,Zhao Okulo 赵眼,Wu Intesto 吴大肠,Sun Ŝultro  孙肩,Chen Orelo 陈耳,Chen Brovo  陈眉,Wang Piedo  王脚
[此贴子已经被amikoilin于2014-3-14 21:47:43编辑过]
ip地址已设置保密
2014/3/14 9:39:11
stepo
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:钻石牌世界语者
文章:1343
积分:14104
门派:无门无派
注册:2006年7月15日
2
 用支付宝给stepo付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给stepo

发贴心情

第一章1

 一

  先生,我们那地方,曾有一个古老的风气,生下孩子,好以身体部位和人体器官命名。譬如陈鼻、赵眼、吴大肠、孙肩……这风气因何而生,我没有研究,大约是那种以为“贱名者长生”的心理使然,亦或是母亲认为孩子是自己身上一块肉的心理演变。这风气如今已不流行,年轻的父母们,都不愿意以那样古怪的名字来称谓自己的孩子。我们那地方的孩子,如今也大都拥有了与香港、台湾、甚至与日本、韩国的电视连续剧中人物一样优雅而别致的名字。那些曾以人体器官或身体部位命名的孩子,也大都改成雅名,当然也有没改的,譬如陈耳,譬如陈眉。

  陈耳和陈眉之父陈鼻是我的小学同学,也是我少年时的朋友。我们是1960年秋季进入大羊栏小学的。那是饥饿的年代,留在我记忆中最深刻的事件,大都与吃有关。譬如我曾讲过的吃煤的故事。许多人以为是我胡乱编造,我以我姑姑的名义起誓:这不是胡编乱造,而是确凿的事实。

  那是一吨龙口煤矿生产的优质煤块,亮晶晶的,断面处能照清人影。我后来再也没见过那么亮的煤。村里的车把式王脚,赶着马车,把煤从县城运回。王脚方头、粗颈、口吃,讲话时,目放精光,脸憋得通红。

ip地址已设置保密
2014/3/14 20:34:19
eto
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:5006
积分:33428
门派:绿色
注册:2006年7月8日
3
 用支付宝给eto付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给eto

发贴心情
nomi 与 nomumi 这两个词含义是不一样的,nomi 有“取名”,而 nomumi 是“任命”,不应该混用。如译文中的 la junaj gepatroj jam ne ŝatis tian nomumon,是否可以说成 la junaj gepatroj jem ne ŝatis tian nomadon (或 nomdonadon).
ip地址已设置保密
2014/3/15 23:04:30
eto
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:5006
积分:33428
门派:绿色
注册:2006年7月8日
4
 用支付宝给eto付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给eto

发贴心情

Dum la infanoj kun vulgaraj nomoj,jam ŝanĝis sian nomon,kaj kompreneble parto el ili ankoraŭ portas la originan nomon,ekzemple Chen Orelo,Chen Brovo.

dum 的用法错误。dum 具有两种语法功能,一是作介词,表示某段时间,如 dum la nokto,二是作从属连词,表示 1.“当……时”, 2. 而(表示对比),如:Mi estas alta, dum li estas dika. 这个译文中的 dum 明显是作连词用的,既然是连词,dum 引导的就是一个从句,但紧接在后面的却不是主句,而是一个从句中的并列句,也就是 dum...kaj... 那么主句在什么地方呢?如果是为了与上一个句子形成对比,也不应该另成一句呀。

ip地址已设置保密
2014/3/15 23:19:20
eto
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:5006
积分:33428
门派:绿色
注册:2006年7月8日
5
 用支付宝给eto付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给eto

发贴心情

Tiam estis malsataj jaroj kaj la memoro pri plejparto de la gravaj aferoj en tiu periodo rilatis kun manĝo

这种句子结构似乎没有主次之分,也就是中文式的叙述方式(这类句子在译文中很多,这只是其中一个例子),译者在翻译时基本上没有世界语的思维,不管各个部分在意思上搭与不搭,用 kaj 来连接就好了。句子的后面部分不仅中文化,而且意思也不太准确,我斗胆改一下,如下面形式:Dum tiuj jaroj de malsatego, la plej gravaj aferoj, kiujn mi tenas en la memoro, multe rilatis al manĝado.

ip地址已设置保密
2014/3/16 0:03:57
amikoilin
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:钻石牌世界语者
文章:402
积分:3370
门派:无门无派
注册:2014年2月8日
6
 用支付宝给amikoilin付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给amikoilin

发贴心情
有道理!
ip地址已设置保密
2014/3/16 7:27:30
verdeca
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:铜牌世界语者
文章:74
积分:880
门派:无门无派
注册:2011年10月5日
7
 用支付宝给verdeca付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给verdeca

发贴心情
ja pli  facile kompreneble
[此贴子已经被作者于2014-3-16 8:59:20编辑过]
ip地址已设置保密
2014/3/16 8:55:35

 7   7   1/1页      1    
网上贸易 创造奇迹! 阿里巴巴 Alibaba
Copyright ©2006 - 2018 Elerno.Cn
Powered By Dvbbs Version 7.1.0 Sp1
页面执行时间 0.07813 秒, 4 次数据查询