dvbbs
收藏本页
联系我们
论坛帮助
dvbbs

>>
搜一搜相关精彩主题 
世界语学习论坛世界语学习讨论区胡国柱老师帖子专区 Afiŝejo por Guozhu → 盘子杂技 Akrobatiko

您是本帖的第 1497 个阅读者
树形 打印
标题:
盘子杂技 Akrobatiko
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
楼主
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
盘子杂技 Akrobatiko


图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Akrobatiko de Teleroj

Mia hejmloko havas plurajn brilajn vizitkartojn de urbo, inter kiuj unu estas akrobatiko. Komence Wuhana Akrobatika Trupo ludis sur scenejo de la Popola Ludejo (Nova Foiro), poste en 1992 gxi havas sian imponan Akrobatikan Ludejon kaj Akrobatikan Festivalon je internacia nivelo. Nature ni urbanoj havis la sxancojn spekti ilian prezenton kun ricxa repertuaro. En iuj programeroj la scenejaj akcesorajxoj estas tre kompleksaj laux fakaj postuloj; dum en aliaj programeroj la scenejaj akcesorajxoj estas nur objektoj uzataj en cxiutaga vivo, ekz-e teleroj sur mangxotablo. Cxiuj programeroj kun teleroj estas nomata akrobatiko de teleroj. Inter tiuj estas du programeroj donis al mi profundan impreson gxuste pro la tro modesta ordinareco de gxiaj akcesorajxoj.
故乡有多张城市名片,杂技也是其中之一。武汉杂技团起初是在民众乐园里表演。后来不但有了专门修建的武汉杂技厅,而且还有国际水平的武汉市杂技节。我们自然也都看过杂技表演。杂技的节目很多。从道具上来分,有的非常复杂和专业,有的却只是日常用品。比如餐桌上的盘子,也能成为杂技道具。用盘子玩的杂技,都叫盘子杂技。其中有两种,因为最简单,反而给我留下了深刻的印象。


Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:28:17
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
2
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
La unua programero: Unu akrobato ludas unu teleron. Per unu fingro aux maldika stango metita al la malsupro de la telero li turnis ke la telero sencxese rotaciu sen falo. Tiu programero ankaux havas pli superanversion: Multaj akrobatoj ludas multajn telerojn sencxese rotaciigtaj kun sama devigo ke neniu telero falu teren.
第一种,是一个人玩一个盘子,用手指或者一根棍子顶在盘底,使盘子旋转不停。这杂技也有复杂化了的版本:一个人玩多个盘子或者许多人玩许多盘子。总之是要让盘子不停地旋转,不要掉下来。

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:30:28
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
3
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
La dua programero: Unu akrobato(kiu ofte alivestigis sin kuiristo) lauxvice turnis telerojn sur longa mangxotablo, ke ili ne falu sur tablon. Cxiufoje, kiam li rimarkis ke iu el la teleroj sxanceligxas falonta, li haste kuris akceli gxin nefalonta.
第二种,是一个人(常常化装成厨师模样)在一张长餐桌上依次旋转多个盘子,不要让盘子倒下来。一旦发现有某个盘子摇摇欲坠了,表演者厨师就得赶紧去救场,用手去拨弄这盘子,让它加速旋转,不要倒下。

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:31:32
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
4
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Kial tiuj du programeroj forte impresas min? Cxar mi vidas el tio min mem. Tian pensasocion mi neniam havis dum spekto de aliaj programeroj (ekz-e rondflugo de akrobatoj aux motorciklo en aero).
Kiam mi spektas la unuan programeron, mi ofte pensas ke tio, kion la akrobato faradas dum sia tuta vivo, estas nur rotaciigi la teleron. Tio ne estas laboro en fabriko aux sur kamparo, tio ne estas batalo, nek studo en laboratorio. Tamen, per ordinala telero la akrobato eksponis sian arton kaj talenton. Tiu akcesorajxo estas vere nemankigebla! Sen la telero la ludanto povas prezenti nenion.
我为什么对这两个表演有深刻印象呢?因为从中联想到了自己。这种联想在看别的杂技节目时是没有的(比如看空中飞人飞车,不会想到自己)。
看第一种盘子杂技时,会想到这演员一辈子就干这么一件事:用一根棍子把盘子转动起来。这不是做工,不是种地,不是打仗,不是科研,可是这演员凭借一个普通的盘子展现了他的技艺和才能。这个道具真是不可缺少的。没有了这个道具,表演者的才能就无法展现了。
La granda poeto Su Shi (1037 - 1101) iam versis poemon kun titolo de <Liuto de S-ro Shen>:
Se la sonoj estas sur kordoj de la liuto, 
Kial gxi ne auxdigxas per si mem kesto-meze ?
Se la muziko allogas dank' al via ludo,
Kial ni auxdu ne cxe viaj fingroj apreze? 
La poemo temas la saman rezonon: Sen muzikilo la artisto povas prezenti nenian talenton.
苏东坡(1037-1101)曾经写过一首《题沈君琴》的诗:
若言琴上有琴声,放在匣中何不鸣?
若言声在指头上,何不于君指上听?
讲的也是这么个道理。没有了乐器,这艺术家的才华就无法展示了。

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:34:11
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
5
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情
Ni facile iras al la konkludo: Por eksponi sian kapablon talenton valoron homo devas havi ilon akcesorajxon manieron, kiujn plejofte rolas lia profesio (ekz-e laboristo, kamparano, soldato, lernanto, komercisto......). Tamen oni povas sxangxi sian profesion. Kaj en okazo de eksigo aux emeritigxo li ne plu havas profesion. Por eksponi sian valoron tre eble oni nur povas per ia sxatokupo aux afero kiun li strebas dum tuta vivo. Plej grava sxlosila punkto estas ke vi felicxe trovis tiun okupon kaj persisti en gxi dumvive. Kiel dumviva esperantisto ni facile komprenas tion. 
Kiam mi spektas la duan programeron (ludo far kuiristo sur longa tablo), mi ofte pensas ke mi mem gxuste estas tiu kuiristo, kiu permane turnadis plurajn telerojn samtempe. Nur se mia mano ripozus momenton, la telero(j) falos tablen. Tio ofte okazis en nia vivo laboro aux lernado. Ni faras plurajn laborojn samtempe. Nur se ni iom forigxis, iu(j) el la laboroj falos kaj ni devigite haste alkuris savi. Ju pli kapabla estas la ludanto, des pli multaj estos la nombro de la teleroj ludataj samtempe. Mi subite pensas pri la matcxo kiun majstra goisto faras per unu kontraux dekoj da rivaloj. Ho, kiom impona spektaklo, kiom superlativa intelekto!
可见人的本领才华价值,必得有个载体有个道具有个方式才能展示。大多数情况下通过职业(工农兵学商……),但职业是可以变的,何况还有下岗或者退休,不再能通过职业展示才华,这时也许只能在终身的爱好事业追求中展示。关键是你得找到这个适合你的项目而且能够终身坚持。
看第二种(厨师在桌上玩)盘子杂技时,常常会想到自己就是那厨师,同时用人力转动几个盘子。只要手停了,盘子就会倒下来。我们在生活工作学习中常常会同时干几件事,只要少关心其中的某一项,它就会倒下来,我们就得赶紧去救场。演员的技艺越高,能够同时玩盘子的数目也就越多。忽然想到一个围棋大师,可以同时与几十个不同的对手下棋。那样的场面真够壮观,那样的智力真是超群。
参看昨天发的一个帖子
1038 三则古代寓言 Tri Cxinaj Fabloj 2015-2-2 10:42:59
http://www.elerno.cn/bbs/dispbbs.asp?boardid=10&id=42158

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:35:23
Guozhu
帅哥哟,离线,有人找我吗?
等级:版主
文章:3852
积分:25928
门派:绿色
注册:2006年7月8日
6
 用支付宝给Guozhu付款或购买其商品,支付宝交易免手续费、安全、快捷! 点击这里发送电子邮件给Guozhu

发贴心情

图片点击可在新窗口打开查看此主题相关图片如下:
图片点击可在新窗口打开查看
Guozhu:
华年初度七十七
(2015-02-03)
1.
六十年前我十七。少不更事学历低。
漫天风雪离故乡,郑棉一厂来实习。
(1955年1月10日,国柱从武汉纺织工业学校毕业,被分配到郑州国棉一厂实习一年。)
2.
郑州西郊纺织城,建设祖国荟群英。
劳动创造新世界,豪情万丈气干云。
(当时人们的精神面貌,堪称意气风发,豪情万丈。为何?因为没有任何功利之心,只想着建设祖国。)
3.
逝水流年一花甲,回首世路堪嗟讶。
虽然终身不懈怠,万般努力成虚话。
(新中国第一代的建设者们如今或已去世,或已退休。但只要是从国营工厂退休者,即使有高级职称,也是中国社会中最为贫贱的一群。)
4.
年华虚度七十七,世路已谙不痴迷:
卫青不败由天幸,李广无功缘数奇。
(后两行是王维的<老将行>中的诗句。)
5.
去年曾赋陈祖涛,奋力拼搏算英豪。
得到终身成就奖,实无成就当自嘲。
*《陈祖涛获奖》是国柱2014年1月21日发的一个帖子,以实例谈终身有成就等同终身无成就。
http://www.elerno.cn/bbs/dispbbs.asp?boardID=10&ID=38219&page=3
6.
红楼梦唱好了歌,勘破红尘感慨多。
我看杂技玩盘子,君子不器是楷模。
*《君子不器》是国柱2014年5月16日发的一个帖子。
http://www.elerno.cn/bbs/dispbbs.asp?boardID=10&ID=39516&page=2

Guozhu
Kia laboro, tia valoro
ip地址已设置保密
2015/2/3 0:38:49

 6   6   1/1页      1    
网上贸易 创造奇迹! 阿里巴巴 Alibaba
Copyright ©2006 - 2018 Elerno.Cn
Powered By Dvbbs Version 7.1.0 Sp1
页面执行时间 0.07813 秒, 4 次数据查询